Kdo bodoval v letošním ročníku soutěže ČSOB Daňař & daňová firma roku 2016

Kdo bodoval v letošním ročníku soutěže ČSOB Daňař & daňová firma roku 2016

Praha, 16. 2. 2017
 
Sedmý ročník soutěže je úspěšně za námi. Hlasování 7. ročníku soutěže probíhalo od 4. listopadu 2016 do 13. ledna 2017. Vítězi se stali zástupci státní i soukromé daňové sféry a i v tomto ročníku byl sehrán velmi vyrovnaný souboj mezi komerčním a státním daňovým sektorem. Celkem 8 000 hlasujících podpořilo některého ze 106 nominovaných daňařů či z 201 územních pracovišť finančních úřadů. Laická i odborná veřejnost hlasovala prostřednictvím internetu o těch nejlepších z nejlepších v oblasti daní. Odborná daňová veřejnost tak zvolila z nominovaných kandidátů daňovou osobnost roku 2016, největší daňové hvězdy, daňové naděje, daňovou kancelář snů a finanční úřad snů. Široká veřejnost pak vybrala nejžádanějšího zaměstnavatele, nejlepšího lektora a TOP 10 nejvstřícnějších finančních úřadů. Dále byly vyhlášeny Daňový citron a nově tzv. Daňová třešnička. 
 
„Vážíme si toho, že s každým dalším ročníkem narůstá počet hlasujících i nominovaných. Výborná pověst soutěže a její vnímání mezi širokou veřejností jsou pro nás klíčové. Stále se snažíme soutěž zlepšovat, mezi novinky v letošním ročníku patří například vyhlášení kategorie Finanční úřad snů či Daňová třešnička, nově zveřejňujeme i pořadí v jednotlivých kategoriích. Velkou radost mám z rozšíření odborné poroty soutěže o další významná jména z oboru. Pevně věřím, že jdeme správným směrem,“ shrnul na konci slavnostního večera Petr Král, ředitel společnosti Wolters Kluwer ČR, cíle a novinky soutěže.
 
Vyhlášení výsledků proběhlo 16. února 2017 za účasti většiny nominovaných a řady významných osobností z daňové sféry na slavnostním večeru v hotelu International v Praze. Někteří odborníci obhájili své vítězství z minulých let, jiní získali titul poprvé. Podle kompletní výsledkové listiny (příloha Tiskové zprávy), jejíž součástí je nově taktéž informace o pořadí prvních pěti kandidátů za každou kategorii, můžeme konstatovat, že se v některých případech jednalo o opravdu velmi těsný souboj. 
 
Daňovou osobností roku 2016 za státní sféru se stal Tomáš Rozehnal z Odvolacího finančního ředitelství, za komerční sféru obhájila svůj titul z minulého roku daňová poradkyně Olga Holubová.
 
Za největší daňovou hvězdu v oblasti daně z přidané hodnoty byl zvolen Tomáš Krása z Finančního úřadu pro Středočeský kraj, v oblasti daně z příjmů právnických osob Jiří Nesrovnal, v kategorii daně z příjmů fyzických osob vyhrála Lucie Rytířová, za oblast mezinárodních daní byla zvolena Hana Skalická, daňovou hvězdou v oblasti transfer pricingu je Jiří Teichman, v kategorii fúzí a akvizic obhájil své vítězství z minulého roku Jiří Hlaváč a největší daňovou hvězdou ve správě daní za rok 2016 je Petra Nováková.
 
Největšími daňovými nadějemi se stali Daniel Hušek z Finančního úřadu pro Středočeský kraj, Julie Prokopová ze společnosti Rödl & Partner a Alena Dugová působící ve společnosti Deloitte Advisory.
 
Do Daňové kanceláře snů zvolila v letošním roce veřejnost tyto osobnosti: Tomáš Brandejs, Petr Drahoš, Alena Dugová, Ditta Hlaváčková, Julie Prokopová, Lucie Rytířová a Hana Skalická.
 
V nové kategorii Finanční úřad snů se umístili: Zuzana Binarová, Daniel Hušek, Tomáš Jaroš, Tomáš Krása, Andrea Pietrová, Kateřina Váňová a Václav Zíka.
 
Nejžádanějším zaměstnavatelem v daních se stala společnost Mazars, jež vystřídala na pomyslném trůnu společnost TPA Horwath. Společnost Mazars působí v České republice již 22 let a poskytuje služby v oblasti auditu, daňového a transakčního poradenství, účetnictví a znalectví.
 
Nejlepším daňovým lektorem za soukromou sféru byla ve veřejném hlasování zvolena Ivana Pilařová, za státní daňovou sféru získala nejvíce hlasů Hana Jedlanová z Finančního úřadu pro Středočeský kraj.
 
Daňovým citronem, který odráží nejproblematičtější oblast v daních, nebo to, co byste chtěli v daňových zákonech změnit, byly pro rok 2016 zvoleny pokuty za dodržování termínů u kontrolního hlášení, které v této kategorii vystřídaly loňského vítěze – nárůst daňové administrativy a povinností. 
 
Oblastí, která se naopak v tomto roce povedla, a Daňovou třešinku tedy získala Elektronická evidence tržeb. 
 
TOP 10 nejvstřícnějších územních pracovišť finančních úřadů (řazeno podle počtu hlasů):
•    Finanční úřad pro Jihočeský kraj, územní pracoviště v Českých Budějovicích
•    Finanční úřad pro Královéhradecký kraj, územní pracoviště v Hořicích
•    Finanční úřad pro Ústecký kraj, územní pracoviště v Rumburku
•    Finanční úřad pro hlavní město Prahu, územní pracoviště pro Prahu 5
•    Finanční úřad pro Kraj Vysočina, územní pracoviště ve Žďáru nad Sázavou
•    Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, územní pracoviště v Mikulově
•    Finanční úřad pro Kraj Vysočina, územní pracoviště v Jihlavě
•    Finanční úřad pro hlavní město Prahu, územní pracoviště pro Prahu 1
•    Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, územní pracoviště Brno I
•    Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, územní pracoviště Ostrava II
 
Soutěž Daňař & daňová firma roku již druhým rokem pořádá nakladatelství Wolters Kluwer ČR, a. s. 
 
Generálním partnerem je Československá obchodní banka, a. s. „Jsme moc rádi, že jsme od roku 2010 partnerem soutěže, která se stala pojmem ve světě daňových odborníků, a chtěli bychom moc pogratulovat všem oceněným. Je nám jasné, že jejich práce není jednoduchá. Daňoví poradci musí udržovat svou kvalifikaci a orientaci v neustále se měnící legislativě a v nových podmínkách,“ říká ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

„My se snažíme daňové experty podporovat nejen touto soutěží, ale i rozvojem služeb, které by jim měly práci s firemním účetnictvím usnadnit. Dále chystáme různé technologické novinky, které mají komunikaci s bankou klientům v segmentu firemního bankovnictví ještě více urychlit a zjednodušit,“ dodává Petr Manda. Jedná se o novou službu ČSOB CEB – zabezpečená elektronická komunikace s bankou, prostřednictvím které mohou podnikatelé jednoduše posílat a podepisovat potřebné smlouvy či jejich aktualizace. Hlavní výhodou je právě dostupnost. Banka pak veškerou dokumentaci pro klienta archivuje a ten se nemusí o nic starat. Vyřízení požadavků je rychlé a bezpečné stejně jako internetové bankovnictví.
 
Kompletní výsledková listina  ze slavnostního večera je uveřejněna zde.
Fotogalerie zde.